Proč foxteriér

 

Foxteriér je malým loveckým plemenem, které svým zařazením patří do skupiny norníků. Je mnohostranně využitelný ať již pro lov, agility, různé sportovní činnosti, prezentaci na výstavách, jako výborný společník do rodiny, k dětem, osamělým lidem, ale také na dvůr, do stáje, k hubení hlodavců, apod. I když foxteriér patří mezi plemena malá, jeho uplatnení je široké.

K lovu je možno foxteriéra použít nejen jako norníka, ale též jej vycvičit jako barváře pro dosled postřelené spárkaté zvěře, honiče k lovu černé, slídiče pro lov zvěře drobné, ala také jako přinášeče zvěře do velikosti divokého králíka, nebo divokých kachen z vody. Při jeho velikosti jej lze bez problémů vynést na posed a být, co se týče pachu tzv. "nad větrem", a zároveň, v případě postřelení zvěře, mít pomocníka pro dosled ihned po ruce.

Při tom všem je foxteriér ovladatelný, nenáročný, věrný, milý a veselý společník. Každý jedinec loveckého plemene psa ovšem vyžaduje nezbytnou dávku výcviku a pevného vedení pokud má být opravdovým pomocníkem svého pána. A o foxteriérovi je možno zodpovědně říci, že mezi ostatními malými plemeny loveckých psů, určitě patří k těm snáze cvičtelným.

Ve své kynologické praxi jsem pracoval s jezevčíkem, výmarským ohařem, několika jagdteriéry a foxteriéry. Nejsem nijak vyhraněný milovník ani odpůrce určitých plemen, ale ti poslední jmenovaní mi přirostli k srdci přece jen nejvíc. Ze zkušenosti vím, že v rámci každé psí rasy se vyskytují jedinci vynikající, průměrní i méně nadaní. Také, že mnoho záleží na výchově a výcviku a hlavně na skutečnosti, že dobrý cvičitel mnohdy podá lepší výkon se psem průměrným než vůdce méně zkušený se psem vynikajícím a tudíž ne každý psí jedinec s mnoha pracovními tituly je opravdu šampionem.